Tag Archives: konferencje

Historia Westerplatte – półwyspu w Gdańsku

Westerplatte to najdalej położona na północ część miasta Gdańsk, będąca zarówno półwyspem przy ujściu Martwej Wisły. Jej nazwa wywodzi się od języka niemieckiego gdzie Wester to zachodnia, a platte – płyta, co daje nam nazwę zachodniej wyspy. W dniu obecnym zastanawiającym dla nas jest określenie półwyspu jako wyspy, lecz w XIX wieku kształt geograficzny tego miejsca zdecydowanie się różnił od stanu obecnego.

Westerplatte w dziewiętnastym wieku podzielone było na dwie wysepki – zachodnią i wschodnią, zwaną wówczas Ost Platte, która obecnie jest połączana ze stałym lądem. Ciekawostka jest, że jej nazwa jest obecnie jedyną niemiecko-brzmiącą zachowaną nazwą na terenie miasta.

Na pierwszą wzmiankę o tym miejscu będziemy mogli trafić podczas wojny o sukcesję polska w 1734 roku, wtedy wylądował tutaj 2,5 tysięczny oddział wojska francuskich – jego zadaniem miało być przełamanie oblężenia Gdańska przez wojska rosyjskie. Continue reading

Hotel, jako miejsce pobytu nie tylko na wakacjach

Nie tylko w naszym kraju, ale również i w innych krajach znajduje się bardzo wiele wszelkiego rodzaju hoteli. Mniejszych lub większych, przeznaczonych dla ludzi z najróżniejszymi portfelami. W niektórych, bowiem cena za jeden nocleg kosztuje kilkaset lub kilkadziesiąt tysięcy złotych w innych zaś zaledwie kilka złotych. Hotel hotelowi nie jest, bowiem równy i tą samą, jakość pokoju, miejsca noclegowego będziemy w stanie uzyskać za różne kwoty.