Tag Archives: Gdańsk

Wielka Zbrojownia, Katownia i Wieża więzienna w Gdańsku

Najważniejszym członkiem trójmiasta jest bez wątpienia Gdańsk, posiada on niesamowitą oraz ciekawą historię, którą po części zawdzięcza swemu strategicznemu położeniu na północy Polski tuż przy ujściu Wisły do Morza Bałtyckiego. Tak doskonałe położenie Gdańska oraz jego bogactwo zmusiło Gdańszczan nie tylko do ufortyfikowania Gdańska ale również do przygotowania się długiego oblężenia.

Zagrożenie ze strony armii Szwedzkiej w 15 wieku było na tyle duże ze miasto postanowiło przygotować się na wypadek działań militarnych i zainwestować między innymi w Zbrojownie. Wielka Zbrojownia powstała z myślą o gromadzeniu sprzętu wojskowego oraz bycia czymś na wzór arsenału. Zbrojownia zbudowana została w latach 1602-1605 i była dziełem jednego z najwybitniejszych gdańskich architektów – Antoniego van Obbergena. Continue reading

Historia Westerplatte – półwyspu w Gdańsku

Westerplatte to najdalej położona na północ część miasta Gdańsk, będąca zarówno półwyspem przy ujściu Martwej Wisły. Jej nazwa wywodzi się od języka niemieckiego gdzie Wester to zachodnia, a platte – płyta, co daje nam nazwę zachodniej wyspy. W dniu obecnym zastanawiającym dla nas jest określenie półwyspu jako wyspy, lecz w XIX wieku kształt geograficzny tego miejsca zdecydowanie się różnił od stanu obecnego.

Westerplatte w dziewiętnastym wieku podzielone było na dwie wysepki – zachodnią i wschodnią, zwaną wówczas Ost Platte, która obecnie jest połączana ze stałym lądem. Ciekawostka jest, że jej nazwa jest obecnie jedyną niemiecko-brzmiącą zachowaną nazwą na terenie miasta.

Na pierwszą wzmiankę o tym miejscu będziemy mogli trafić podczas wojny o sukcesję polska w 1734 roku, wtedy wylądował tutaj 2,5 tysięczny oddział wojska francuskich – jego zadaniem miało być przełamanie oblężenia Gdańska przez wojska rosyjskie. Continue reading