Wesele w plenerze, czyli tworzymy bajeczne wspomnienia

Jeśli od lat marzyłaś o romantycznym weselu w przepięknym, wielkim ogrodzie albo na plaży – teraz możesz to marzenie zrealizować. Od 1 marca 2015 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych dopuszcza udzielanie ślubów poza urzędem stanu cywilnego.

Każda para, która decyduje się na ślub poza siedzibą USC – na przykład w lokalnym pałacu, zamku, hotelu czy w plenerze – musi złożyć odpowiedni wniosek do kierownika urzędu i uiścić opłatę skarbową w wysokości 1000 złotych (opłata za ślub cywilny udzielany na terenie USC wynosi 84 zł). Dzięki działającemu od 1 marca 2015 roku Systemowi Rejestrów Państwowych wnioski można składać na terenie całego kraju. Jedyne, o czym należy pamiętać, wybierając miejsce na uroczystość zaślubin, to aby gwarantowało ono zachowanie należytej powagi i doniosłości wydarzenia, a także bezpieczeństwa wszystkich uczestników.

W przypadku ślubu kościelnego zorganizowanie uroczystości poza budynkiem kościoła może być trudniejsze, choć nie należy się z góry zniechęcać – niektórzy księża są zdania, że przykościelny ogród jest równie odpowiednim miejscem do zawarcia związku małżeńskiego.

Niezaprzeczalne zalety wesela w plenerze

Na zewnątrz goście mają dużo więcej przestrzeni niż w zamkniętej sali bankietowej, a tym samym – o wiele łatwiej znieść im ewentualny upał. Nawet jeśli sala bankietowa jest wyposażona w klimatyzację, zarówno spożywanie posiłku, jak i taniec na świeżym powietrzu są o wiele przyjemniejsze. Jakikolwiek plener wybierzemy – czy będzie to atrakcyjny teren zielony przy pałacu czy nasz własny ogród – będzie on stanowił rewelacyjne pole do popisu dla operatora kamery i fotografa.

Zorganizowanie wesela w plenerze jest też idealną okazją, aby uświetnić je efektownym pokazem sztucznych ogni. Nie jest to bardzo duży wydatek, a gwarantuje niesamowite wrażenia. Problemem nie będzie też sama organizacja przedsięwzięcia – odpowiednie fajerwerki na wesele znajdziemy np. w ofercie firmy Tropic, a dodatkowo specjaliści pomogą nam w przygotowaniu całego pokazu.

Organizacja wesela – o czym należy pamiętać

Tak jak w przypadku standardowego wesela w lokalu przede wszystkim bierzemy pod uwagę termin. Im bliżej daty uroczystości, tym trudniej znaleźć idealną lokalizację. Jeśli w plenerze wydajemy tylko wesele, wówczas warto pomyśleć o tym, by wybrane przez nas miejsce nie było położone zbyt daleko od kościoła czy urzędu.

Druga, równie ważna, rzecz to namiot. Niektóre lokale dysponują i pięknymi terenami zielonymi, i wystarczająco dużymi namiotami na okazje wesel plenerowych. Jeżeli jednak chcemy urządzić przyjęcie w miejscu, które na co dzień nie zajmuje się tego typu imprezami, wtedy warto (po uzyskaniu zgody właściciela obiektu) zwrócić się do firm specjalizujących się w ustawianiu namiotów – eleganckich, z drewnianą podłogą, żyrandolami, bocznymi kotarami i możliwością zastosowania nagrzewnic (szczególnie przydatnych w miesiącach, w których noce są nieco chłodniejsze).

Planując wesele na świeżym powietrzu, musimy pamiętać też o tym, żeby namiot był dostosowany nie tylko do liczby gości, ale też całej oprawy. Potrzebne będzie więc miejsce dla zespołu weselnego lub DJ-a, stoliki i krzesła, a gdy w plenerze odbywa się również sam ślub – miejsce na stół dla urzędnika. Standardowo przyjmuje się, że wymiary namiotu mającego pomieścić 100 osób wynoszą 10 x 25 m. Innym punktem, nad którym trzeba się zastanowić, jest wybór między restauracją a cateringiem. Jeśli organizujemy wesele plenerowe na terenie restauracji, właśnie tam najlepiej będzie zamówić posiłki.

Źródło zdjęcia: shutterstock

Powiązane wpisy:

  • Brak podobnych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Protected by WP Anti Spam