Festiwale folklorystyczne: gdzie warto się wybrać?

Są jedną z ciekawszych metod przyciągania turystów i promocji regionu. Festiwale folklorystyczne to wspaniałe imprezy, a udział w nich może wielu osobom przynieść wspaniałe korzyści.

Dla kapel regionalnych oraz licznych zespołów folklorystycznych takie festiwale są jedyną w swoim rodzaju okazją do pokazania swego repertuaru oraz możliwość zaprezentowania swych umiejętności przed możliwie jak najszerszą publicznością. Dla turystów są one z kolei jedyną szansą na to, by zobaczyć w jednym miejscu kilka ciekawych kapel z danego regionu. Festiwale folklorystyczne, które mogą mieć zasięg regionalny lub też międzynarodowy, od kilku lat cieszą się w Polsce ogromną popularnością. W jakich regionach warto się pojawić z myślą o udziale w takim wydarzeniu? Jakie imprezy folklorystyczne cieszą się największym uznaniem?

Do najbardziej znanych festiwali organizowanych na terenie Polski należy Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Jego wyjątkowość wynika z kilku czynników. Jest to jedna z najstarszych imprez folklorystycznych w Europie, zatem i spore zainteresowanie takim wydarzeniem nie powinno dziwić. Zakopane, jako bastion góralskiej kultury oraz modny ośrodek turystyczny, jest kolejnym walorem, dzięki któremu ów festiwal cieszy się tak wielką popularnością. Jakie atrakcje czekają tu na gości? Występy kapel góralskich z różnych stron świata są tu atrakcją najważniejszą. Jednocześnie, w ramach festiwalu, organizowane są liczne konkursy, wystawy sztuki ludowej oraz degustacje regionalnych potraw. Dla miłośników gór i górali, ten festiwal jest bez wątpienia wyjątkowo ważnym wydarzeniem. Nieco inny charakter ma Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w Strzegomiu. Jest to kolejna impreza, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem i która rewelacyjnie sprawdza się jako metoda na promowanie ludowej kultury. Ważną imprezą, o charakterze międzynarodowym, mogą się też pochwalić Kaszuby. Tu najważniejszym obiektem zainteresowania są takie imprezy, jak Dni Kultury Kaszubskiej organizowane w Brusach.

Warto też zwrócić uwagę na inne imprezy, jak na przykład Festiwal Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe” w Lublinie czy Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych, który od kilkudziesięciu lat jest organizowany każdego roku w Kazimierzu Dolnym. Warto też wspomnieć o Tygodniu Kultury Beskidzkiej, który odbywa się już od 1964 roku. Jest to jeden z największych festiwali folklorystycznych w kraju obejmujący swoim zasięgiem Wisłę, Żywiec, Szczyrk, Oświęcim, Maków Podhalański, Istebnę, Ujsoły i Jabłonków (Czechy). Ciekawa impreza urządzana jest też nad morzem. Świnoujście może się pochwalić tak ważnym wydarzeniem, jakim jest Festiwal Folkloru „Lato nad Świną”. Połączony z jarmarkami i konkursami, każdemu może zagwarantować udaną zabawę i świetnej, ludowej atmosferze.

Grafika: pl.wikipedia.org, By Lestat (Jan Mehlich) – Praca własna, CC BY-SA 2.5, $3

Powiązane wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Protected by WP Anti Spam