Wielka Zbrojownia, Katownia i Wieża więzienna w Gdańsku

Najważniejszym członkiem trójmiasta jest bez wątpienia Gdańsk, posiada on niesamowitą oraz ciekawą historię, którą po części zawdzięcza swemu strategicznemu położeniu na północy Polski tuż przy ujściu Wisły do Morza Bałtyckiego. Tak doskonałe położenie Gdańska oraz jego bogactwo zmusiło Gdańszczan nie tylko do ufortyfikowania Gdańska ale również do przygotowania się długiego oblężenia.

Zagrożenie ze strony armii Szwedzkiej w 15 wieku było na tyle duże ze miasto postanowiło przygotować się na wypadek działań militarnych i zainwestować między innymi w Zbrojownie. Wielka Zbrojownia powstała z myślą o gromadzeniu sprzętu wojskowego oraz bycia czymś na wzór arsenału. Zbrojownia zbudowana została w latach 1602-1605 i była dziełem jednego z najwybitniejszych gdańskich architektów – Antoniego van Obbergena.

Zbrojownia zbudowana została z holenderskiej cegły, nie był to jednak budynek na wzór gotycki bowiem zdobiony był wieloma dekoracjami. Budynek służył Gdańsku przez kilka wieków, jego kres nastąpił w 1945 kiedy to został spalony podczas działań militarnych. Zbrojownia została jednak wielkim wysiłkiem odbudowana i pod koniec 1965 mogła być oddana do użytku. O estetykę i wygląd zadbano dopiero aż w 21 wieku i od 2005 roku budynek został kompletnie odnowiony

Następnym budynkiem tego samego okresu, zdecydowanie mniej związanym z wojskowym zapotrzebowaniem była miejska Katownia. Budynek ten został przebudowany na obecny wygląd przez wyżej wymienionego już Antoniego van Obberghena, lecz jego początki sięgają drugiej połowie XIV wieku. Katownia w czasie nowożytnym została zamieniona w budynek sali sądowej, więzienia oraz przyległego do budynku pręgierza, gdzie dokonywano wielu straceń. Dziś budynek katowni jest oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska

Ostatnim wartym zobaczenia zabytkiem z pewnością będzie Wieża Więzienna. Pierwotną funkcję spełniała jako element obwarowania Głównego Miasta w Gdańsku do teraz jest bezpośrednio połączona z Katownią. Jej fundamenty datuje się na początek XIV wieku. Przebudową wieży zajął się także dobrze już nam znany Antoi van Obberghen, który przebudował wieże kończąc ją poprzez hełm na styl barokowy.

Przy okazji warto tutaj także wspomnieć o architekcie wszystkich wyżej wymienionych budynków. Antoni van Obberghen urodził się w 1543 roku w Niderlandach i przez cały okres swojego życia był czołowym przedstawicielem manieryzmu. Do Gdańska przybył on w 1586 roku gdzie przez wiele lat służył Gdańsku. Brał on także udział w budowie Twierdzy Wisłoujście. Po opuszczeniu Gdańska pracował również nad przebudową Ratusza Staromiejskiego w Toruniu. Zmarł w 1611 roku.

Zachęcam zatem do wybrania się do miasta zdecydowanie polecam zobaczenie wszystkich w/w zabytków, każdy kto zamierza zostać na dłużej musi skorzystać z ciekawej oferty udostępnionej przez znane w kraju z wysokiego komfortu oraz wyśmienitych posiłków – Hotele w Gdańsku. Zdecydowanie warto tutaj polecić Hotel Impresja Gdańsk słynący z połączenia atrakcyjnej konkurencyjnej ceny z wysoką jakością obsługi.

Przy okazji zapraszamy do zapoznania się z ofertą sale na konferencje Warszawa

Artykuł godny polecenia – redakcja

Powiązane wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Protected by WP Anti Spam