Historia Westerplatte – półwyspu w Gdańsku

Westerplatte to najdalej położona na północ część miasta Gdańsk, będąca zarówno półwyspem przy ujściu Martwej Wisły. Jej nazwa wywodzi się od języka niemieckiego gdzie Wester to zachodnia, a platte – płyta, co daje nam nazwę zachodniej wyspy. W dniu obecnym zastanawiającym dla nas jest określenie półwyspu jako wyspy, lecz w XIX wieku kształt geograficzny tego miejsca zdecydowanie się różnił od stanu obecnego.

Westerplatte w dziewiętnastym wieku podzielone było na dwie wysepki – zachodnią i wschodnią, zwaną wówczas Ost Platte, która obecnie jest połączana ze stałym lądem. Ciekawostka jest, że jej nazwa jest obecnie jedyną niemiecko-brzmiącą zachowaną nazwą na terenie miasta.

Na pierwszą wzmiankę o tym miejscu będziemy mogli trafić podczas wojny o sukcesję polska w 1734 roku, wtedy wylądował tutaj 2,5 tysięczny oddział wojska francuskich – jego zadaniem miało być przełamanie oblężenia Gdańska przez wojska rosyjskie. Niestety francuzom to się nie udało, a jej dowódca został zabity w walce.

W połowie XIX wieku powstało tutaj kąpielisko dzięki złączeniu wyspy ze stałym lądem, było to jednak najkrócej istniejące kąpielisko w Gdańsku dlatego, że zaprzestano działalności tuż przed druga wojną światową. Po opadnięciu pyłu bitewnego w 1924 półwysep został przyznany pod zarząd Rzeczypospolitej Polskiej , a w rok później mogliśmy na jego obszarze utrzymywać garnizon straży wojskowej.

W dniu wybuchu drugiej wojny światowej garnizon ten liczył 205 żołnierzy, po zaciętych desperackich walkach garnizon poddał się tracąc 15 zabitych oraz 50 rannych, zabijając lub raniąc ponad 400 hitlerowców. W marcu 1940 roku Niemcy utworzyli tutaj podobóz obozu koncentracyjnego w Stutthofie nie daleko Gdańska – jego celem miało być sprzątanie terenów Westerplatte – tak tez się stało i pod koniec maja 1941 roku obóz został rozwiązany.

Po wojnie w 1946 roku zaczęto rozminowanie obszaru Westerplatte oraz oczyszczanie go z pozostałości wojennych, a w miejscu dawnej Wartowni numer piec ustawiono krzyż oraz tablice z nazwiskami poległych tutaj rodaków. Następna zmiana miała miejsce w 1962 roku, wtedy usunięto krzyż a w jego miejsce postawiono najsłynniejszy radziecki czołg -T-34. W cztery lata później odsłonięty został tutaj Pomnik Obrońców Wybrzeża, który zobaczyć można do dnia dzisiejszego.

W 1967 miało miejsce poszerzaniu kanału portowego, wówczas też przetransportowano na szynach w całości wartownię nr jeden, która możemy ujrzeć także teraz. Historycznym momentem było również spotkanie papieża Jana Pawła II z obrońcami Westerplatte 12 czerwca 1987 roku. Ostatnią ważną zmianą w historii tego miejsca było usunięcie czołgu T-34.

Zachęcam zatem do wybrania się do Trójmiasta szczególnie do Gdańska i na Westerplatte, każdy kto postanawia zostać dłużej musi koniecznie skorzystać z bogatej oferty udostępnionej przez znane w kraju z dobrego komfortu i sycących posiłków – Hotele Gdańsk. Zdecydowanie trzeba tutaj odwiedzić Hotel Dom Aktora słynący z połączenia atrakcyjnej konkurencyjnej ceny z najwyższa jakością obsługi.

Trzeba jednak pamiętać, że Gdańsk posiada Hotele, szczególnie godnymi polecenia są te Hotele w Gdańsku, które znajdują się w blisko centrum

Przy okazji zapraszamy do skorzystania z oferty na sale na szkolenia Warszawa

Artykuł godny polecenia – redakcja

Powiązane wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Protected by WP Anti Spam